Yeni yıla girerken, girdikten sonra hep aynı kalıpta cümleler duyduk. 2020 sanki bir kişi; gelmiş, hayatımızı dağıtmış, çekmiş gitmiş. Vay seni haddini bilmez 2020! 

Kafalarınızı değiştirin artık, sorun bizde. Tıpkı bir ormanlık alanı piknik sonrasında nasıl perişan bırakıyorsa bu insanlar, dünyayı da öyle mahvediyorlar. Artık yapmayın!

Exxen’in ekseninden emin değilim

Exxen, 1 Ocak günü dijital yayın hayatına başladı. TV8’in ‘O Ses Türkiye Yılbaşı Özel’ programında tüm gece boyunca reklâmı yapıldı. Ben de üye olmaya çalıştım ve sürekli hata verdi. Uzun süredir bu kadar üzerinde titizlikle çalışılan bu projenin ilk açılışındaki eksiklerine inanamadım.

İlk açıldığı gece, ios ve android sürümleri yoktu. Hatalarla başladığı için bu sürümlerin olmamasını taktiksel bulmuyorum. Her şey bir yana, akıllı televizyonlarda da Exxen’i izleyemiyoruz.

Açılış fiyatı 9,90₺ olarak belirlenen Exxen’in reklâmsız üyeliğini tercih ettim. Reklâmsız üyelik 19,90₺. Bir yıllık üyeliği tercih ettim, 10 aylık fiyatına 12 ay üyelik veriliyor. 

Şeref Bey | Exxen

İlk iki bölümü yayınlanan bu diziyi merakla izledim. Senaryo danışmanı Ali Atay. Yusuf Reha Alp’in yazdığı senaryoyu beğendim. Keyifli, eğlenceli biri dizi film. Yönetmen Onur Ünlü, değişik teknikler deniyor gibi geldi. Ben özellikle bazı açılarını hiç beğenmedim ve Color Correction/ Renk Düzenleme’de de ciddi bir sorun olduğunu düşünüyorum.

Oyunculara gelince kadro belli ki çok özenilerek seçilmiş. Haluk Bilginer, Songül Öden, Şükran Ovalı, Ertan Saban, Ecem Uzun, Ahmet Rıfat Şungar, Serhat Kılıç.. Her biri birbirinden değerli oyuncularla dolu olan bu dizide, senaryo ve oyunculuk çok iyi bir şekilde birbirini tamamlamış. Halûk Bilginer’i oldum olası severim. Onu izlemek bana her zaman keyif verir (9 Kere Leyla’da bile olsa 🙂 

Şeref Bey’de benim için sürpriz bir isim öne çıktı: Ertan Saban. Açıkçası daha önceki işlerini pek takip etme fırsatım olmamıştı. Bu eksiğimi derhal gidermeyi düşünüyorum. Televizyon izleyicisinin özellikle ‘Elveda Rumeli’den tanıdığı Saban’ı ben en son ‘Gel Dese Aşk’ta izledim. Şimdi ise Şeref Bey’de Luran karakteri ile beni benden aldı. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. Songül Öden, Serhat Kılıç, Şükran Ovalı ve diğer tüm oyuncular rollerinin hakkını veriyorlar. Listenize almanızı tavsiye ediyorum.

Bu hafta başka neler izledim?

Equinox | Netflix

Gizem ve suç dizilerini çok seviyorum ama çok nadiren keyif aldığım yapımlar karşıma çıkıyor. 6 bölüm yayınlanan bu dizi filmi pek beğenmedim ama yokluktan oturup izledim. 21 yıl önce ortadan kaybolan ablası Ida’yı arayan Astrid’in takıntılı hikâyesi. Belki ilginizi çeker. 

Bridgerton | Netflix

1800’lü yılların sonunda geçen bu dizi film Londra’nın o yıllardaki evlilik piyasası ile ilgili. Dizi 18+ Zaten başka türlüsü düşünülemez. Cinsel içerikli sahneler mevcut. Sen de hiçbir şeyi beğenmiyorsun diyeceksin belki sevgili okuyucu ama bu diziyi tavsiye etsem kimsenin dilinden kurtulamam. Ben izlenecekler listeme ekleyemem. Ne diye yazıyorsun o zaman derseniz, en azından siz boşa vakit kaybetmeyin. 90’lı yılların arkası yarın dizilerine benziyor. Evlilik yaşına gelen kızların sosyeteye takdim edilmeleri ve koca bulmalarıyla ilgili bir dizi. Varın gerisini siz düşünün.

Virgin River | Netflix

Birinci sezonunu izlediğim bu dizinin ikinci sezonu yüklendi. Bence bu tarz diziler Dallas soyundan geliyor. Bir bölgede yaşayan insanların hikâyesi anlatılıyor. Türk dizi bakışıyla mahalle dizileri kategorisine koyuyorum. Yumuşak, izlenmesi kolay bir dizi. Her iki sezonunu da sıkıntısız izledim. Pratisyen hemşire Mel’in eşini kaybettikten sonra yeni bir hayata başlamak için taşındığı Kuzey Kaliforniya’daki ücra bir kasabada yaşadıkları ve bu kasabadaki hayat anlatılıyor.

Teoman | Spotify

Spotify yılbaşı sebebiyle geçtiğimiz yıldaki seçimlerimizi istatiksel olarak yayınlıyor. Ben geçtiğimiz yıl tabii ki en çok Teoman ve onun muhteşem şarkısı ‘Kum Saati’ni dinlemişim. Yılbaşından hemen önce yapılan ve Gain Medya’da yayınlanan Teoman röportajını izledim ve 2021’de bir albüm çıkaracağının müjdesini verdi. Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim, bana göre instagram hesabını ondan daha iyi yöneten hiçbir isim yok. Bu hesabı yöneten kişiye saygılarımı sunuyorum.

Güle Güle 2020, Hoş geldin 2021

Benim açıkçası 2020 ile bir sorunum yok. Pandemi evet çok büyük bir sıkıntı yarattı ama bırakın artık sanki 2020 bunu getirmiş de giderken götürsün ayaklarını.. Bence 2020, bizden kurtulduğuna daha çok memnundur.

2020’de pek çok insanın aldığını iddia ettiği özgürlük, paylaşım, sevgi vs derslerini ben en son 2014-2015’te zaten tamamlamıştım. Kendim için hayatı daha keyifli hale getirmeye, kendimin en iyisine ulaşmaya çalışıyorum. Bir tavsiye verecek olsam; hepimiz öleceğiz, kendiniz olmanın, kendinizi olduğu gibi kabul etmenin yollarını bulun, sonrasında zaten hayatla kendiliğinden uzlaşıyorsunuz, derdim.

2021 eğlencenizin başladığı yıl olsun, bu güne kadar başlamayanlar için.. Çoktan başlamış olanlar neyden bahsettiğimi çok iyi biliyor zaten.

  • Hande Yöremen | 09 Ocak 2021