Hande Ateş, yıllardan beri çizgisini bozmadan müzik yaşantısına başarıyla sürdüren bir isim. Benim aynı zamanda MSM’den okul arkadaşım hem de adaşım olan Hande’nin geçtiğimiz günlerde yeni single’ı tüm platformlarda beğeniye sunuldu. 

Müzikle ilişkinden bahseder misin?

Hep derler ya küçük yaşlarda başladı bu sevda. Dedemin ve babamın profesyonel derecedeki müzik bilgisi ve benim 3 yaşından beri şarkı söyleme arzum… Herhalde genlerden olsa gerek:)  Müzik benim için doğa gibi. O kadar özümde var ki duygularıma her daim tercüman. Ondan hep besleniyorum. Şöyle özetleyebilirim aslında. Bundan seneler öncesinde benim için dönüm noktası olacak bir karar almam gerekiyordu. Ben müziğe devam etmeyi seçtim çünkü beni tamamlayan şey o’ydu.

Şarkıların sana ait. Bize tarzını anlatır mısın?

Evet, sözü ve müziği bana ait Günlerden Senin. Bu şarkı için konuşursak eğer indie pop, slow-alternatif pop da diyebiliriz. Duygusal ve slow olmasına rağmen enerjisi yüksek bir parça. Genel bir soruysa bu, caz  balladlar, duygusal-akustik şarkıları çok hissetsem de, deep house veya latin caz projelere kadar çok geniş bir yelpaze içinde olmayı seviyorum. Bir kalıba sığmak zor müzikte benim için.

Okullu bir müzisyensin. Okullu olmak sana neler kattı?

Ben MSM Hafif Batı Müziği bölümü mezunuyum. Şan ağırlıkta bir eğitim sürecim oldu. Öncesinde yurt dışındaydım okul sonrasında da perküsyon, seslendirme-dublaj konusunda farklı alanlarda ama müzikal yolculuğuma renk katacak profesyonel eğitimler aldım. Okulda, profesyonellik anlamda müziğin temellerini atıyorsun ama sonrası senin elinde dediğim gibi. Sürekli yeni bir şey katman lazım. Stüdyo kayıtları, sahne performansları, teorik bilgiler, geniş bir müzik yelpazesi ve en önemlisi insan olabilmeyi deneyimlemek çok başka bir vizyon katıyor mesleğine.

Bir müzisyen olarak pandemi sürecinden nasıl etkilendin?

Maddi boyutunu zaten söylemeye gerek yok zaten ortada her şey. İlk zamanlar psikolojik olarak bir şey hissetmesem de bilinçaltına attığım olumsuz duygular bende ara ara iniş çıkışlara sebep verdi. Ekonomide çok geçen bir terim vardır “volatilite” eşittir ben:) Bunu kendi içime dönerek daha sakinleştirdim ve bol bol sosyal medya programlarında yer aldım.

Bu süreci kendi adına nasıl kolaylaştırıyorsun?

Canlı yayınlar yaptım. Piyano çalıştım, yazdım çizdim, ruhuma iyi gelen şeyleri ön plana daha fazla çıkarttım. Halende yapıyorum. Bu arada açık öğretim felsefe mezunuyum ve şu anda da veterinerlik okuyorum. Kendimi geliştirmek ve hayatta yapmak istediğim şeyleri gerçekleştirme anlamında sonsuz yolculuğuma pandemide biraz hız kazandırdım. Kendi içime daha çok döndüm.

Hande Ateş, bu güne dek pek çok şarkısını dinleyicilerine sundu. Siyah Botlarım, Big Blue Skies, Küp Şeker, Lodos, Yaşa Beni dijital platformlarda dinlenebiliyor. Yabancı sözlü şarkılarda da iddiasını ortaya koyan Ateş’in yabancı sözlü Big blue skies, In the mood, Streets of taxim, Bosphorus, For my lover, End of time adlı şarkılarını da mutlaka dinleyin.

Yeni single’ını geçtiğimiz günlerde beğeniye sundun. ‘Günlerden Sen’den bahseder misin?

Günlerden Sen bir aşk şarkısı. Sevdiğinizi anmak, onu o gün daha derinden hissetmek gibi. Bazen içiniz bir garip olur düşündüğünüzde… O ‘garip’ kelimesinin herkeste anlamı ve derinliği başkadır. Dolayısıyla her ayrı dinleyici için özel bir şarkı.

Birlikte çalıştığın arkadaşlarından bahseder misin?

Bu şarkının aranjörlüğünü ve mix’ini Serdar Seçme yaptı. Kendi parçası gibi sahiplenerek ciddi emek verdi. Sürekli düzenleme konusunda istişare yaptık, fikirlerimizi paylaştık birlikte. Yaylılarda İstanbul Strings, klarnette Kürşat Erbaşı gibi isimler parçaya ruh kattı.  Parçadaki cümlelerime yanıt olarak duygusal bütünlüğü sağladılar. Ve tabi ki, mastering ile son dokunuşu da, Tarkan, Ajda Pekkan, Müslüm Gürses gibi birçok kıymetli isimlerle çalışmış olan Emre Kıral yaptı. Fotoğrafları Çiğdem Tatlısert çekti.

Bu güzel şarkın hangi platformlardan dinlenebiliyor?

3 Adım etiketiyle yayınlanan ‘Günlerden Sen’i spotify, itunes, deezer … gibi birçok popüler dijital platformlardan dinleyebilirler. Ayrıca dinleyiciler youtube, instagram, facebook “handeatesofficial”, twitter hndatesofficial sayfalarımı takip edip yorum yazarlarsa ne mutlu.

Teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim.

  • Hande Yöremen | 09 Ocak 2021