Sokağa çıkma yasakları bir yandan, kar yağışı da başladı İstanbul’da. Bir kış daha dayanalım, diyoruz. Elbet geçecek bu günler, geceler.. İstanbul’un pek çok yeri artık bana yurt dışındaymış gibi gelmeye başladı. Gittiğim en uzak mesafeler neredeyse yürüyerek de gidebileceğim yerler.. 

Bir süredir sağlık sorunları da yaşadığım için ev gerçekten benim için kutsal mekân oldu. Evde olmak demek de benim için film izlemek, film izlemek demek; arada kahve yap, film izle, kitap mı okusam, boş ver biraz oyun oynayayım, film izle, ne o exxen’de yine mi sorun var, biraz daha neflix’e takılayım, aa uyuyakalmışım. Gördüğünüz gibi evde gündem yoğun benim için.

Bu hafta da pek çok yapımı izledim. Bazılarını izlemeye çalıştım.

Azizler | Netflix

Beğenmeyenlerin, beğenenler tarafından saldırıya uğradığı film. İnternetteki yorum savaşları beni benden alıyor. Filmi beğenmeyenlerin zevklerinden tutun, bilgilerine, anlayışlarına vs her türlü saldırı var. Tabii ki ben de filmi kesinlikle beğenmedim. Emeğe saygıymış! Yerim o saygıyı! Zamanımızı çalmalarını ne yapacağız? Yönetmen kardeşlerimiz toplamış ne kadar ünlü arkadaşları varsa, ne olduğu belli olmayan bir senaryoya ikna etmişler ve film çekilmiş. Adına da kara komedi, diyorlar. Yeni modamız bu. Eskiden sanat filmi, derlerdi; artık adı bu: Kara komedi. Biz ne anlarız kara komediden?

Engin Günaydın’ın ‘İçimdeki Ses’ filmini de izleme gafletinde bulunmuştum. Of of.. Çok kızacaklar şimdi bana. Peki, Halûk Bilginer’in Netflix’teki bu ikide iki eksilerini ne yapacağız? Daha 9 Kere Leyla’yı unutamadım ben. Yapmayın böyle şeyler.. Yok, şaka şaka, yapın yapın! Yapın ki iyi yapımların kıymetini bilelim.

Sevmediği bir işte çalışan Aziz denilen şahıs, sevgilisinden de ayrılmaya çalışmaktadır. Günümüz insanının yalnızlığını, sıkışmışlığını anlatan bu film maalesef gerçekten zaman kaybı. Elbette filmi beğenenler de var. Bu arada beğenenlere bir notum var. Filmi komedi zannedip de izleyip hayâl kırıklığına uğramadım. Nedense beğenenler böyle bir yorum yapıyor beğenmeyenler hakkında. O kadar sığ düşünüyor olabilir miyiz?

Bu arada şunu da belirtmeden geçemeyeceğim star sineması çoktan bitti!

Lady Winsley’i Kim Öldürdü?

2019 yapımı bu filmi bir türlü izleyememiştim. Nihayet geçtiğimiz hafta izleyebildim. Mehmet Kurtuluş’un oynadığı bu filmde Ezgi Mola da var. Evde boş boş otururken izlenebilecek bir film. Yine de büyük beklentiyle izlemeyin. Fransız yapımı olan film, Türkiye’de çekildi.

Amerikalı bir romancı olan Lady Winsley, Büyükada’da öldürülür. Müfettiş Fergün, İstanbul’dan Büyükada’ya soruşturmanın başına atanır. Pansiyonu olan güzel Azra’nın yardımıyla çok sayıda tabuyu, güçlü aile bağları, eski gelenekleri ve insanların zihinlerinden daha geniş etnik çeşitliliği ile ülkenin bu küçük köşesinin iyi korunan sırlarını çözmek zorundadır.

Herhangi bir platformda olmayan bu filmin DVD’sini alabilirsiniz.

Maraşlı | ATV

Burak Deniz ve Alina Boz’un başrollerinde oynadığı bu yeni başlayan dizi filmde Kerem Atabeyoğlu, Saygın Soysal, Serhat Kılıç, Rojda Demirer de rol alıyorlar. Açıkçası yakın zaman önce Kanal D’de oynayan Yeni Hayat’taki gibi bir koruma hikâyesi üzerine kurulu. Konusu tabii ki başka şekilde seyrediyor. Burak Deniz, bir Maraşlı olmuş ama Alina Boz maalesef oyunculuk adına izlerken insanı doyuramıyor. Bu dizi film de şayet eski James Bond’lar gibi işlenirse belki iş yapar. Artık izleyici iyi senaryo, iyi oyunculuklar istiyor. Bunu hiç unutmamalı yapımcılar. Bir dönem güzellik, yakışıklılık yetiyordu belki ama artık yetmiyor, bu da böyle biline..

Menajerimi Ara | Netflix

Tabii ki Star’daki kopyasından bahsetmiyorum. Perşembe günü yeni sezon yüklenecek. Takipçilerinin bilgisine.. Yeni sezon fragmanında Jean Reno’yu da gördüm. Muhtemelen önümüzdeki hafta sonu yeni sezonunu izlerim. İzlenimlerimi de yazarım.

Şeref Bey | Exxen

Geçtiğimiz hafta Şeref Bey hakkında yazmıştım. Görüntü Yönetmeni, sevdiğim arkadaşlarımdan Eyüp Boz aradı. Biraz sohbet ettik. Renklerle ilgili olarak yazdıklarımın yayından kaynaklandığını söyledi. Zaten üçüncü bölüm sanırım daha iyiydi. İki haftalık işleri kalmış. İlk etapta 10 bölüm olarak tasarlanan dizinin devamının çekilmesini umuyorum. 

Terapist | Gain 

Yeni dijital platformlarımızdan Gain’in psikolojik-gerilim türündeki bu yedi bölümlük mini dizisi tabii ki tam olarak benim alanıma giriyor. Türüne hizmet eden müziği pek de gizemli. Çağdaş Onur Öztürk, Dolunay Soysert, İlayda Alişan, Muhammed Uzuner, Murat Kılıç ve Zeynep Çamcı’nın oynadıkları bu dizi filmi tamamlamak niyetindeyim. Yine de tutamıyorum kendimi, Çetin Hoca’yı başka biri oynamalıydı. Bu, tamamen benim kişisel kriterlerimle ilgili. Şimdiye kadar dört bölümü yüklenen bu dizinin toplamı iki saat bile sürmeyecek. İzlenmeye değer diye düşünüyorum.

Hükümsüz | Exxen

Hükümsüz’ün ilk bölümünü izledim. Çok sevdiğim Mehmet Ulay’ın da oynadığı bu dizi filmde Burçin Terzioğlu, Alican Yücesoy, Hande Doğandemir, İsmail Hacıoğlu oynuyorlar. Bir cinayet ile iki kadının yolları kesişiyor ve hikâye başlıyor. Kadın cinayetlerini merkez alan dizinin sloganı “Önlenebilir her ölüm cinayettir.” Senaryosunu Oğulcan Kırca’nın yazdığı Hükümsüz’ün yönetmeni ise Ömer Faruk Sorak. Bölümler ilerledikçe bakalım neler olacak?

Kardan Günler

Kar yağışı bana hep keyiften önce sokakta karla mücadele etmek zorunda kalanları düşündürür. Kış mevsimini pek sevmediğim için kar yağışı sadece su demek benim için. Lütfen bu soğuk zamanlarda sokaklardaki canlarımızı unutmayalım. Bir kap su, bir yemekten mahrum bırakmayalım. Bu arada evde geçirdiğimiz zamanları artık giymediğimiz kıyafetleri, kullanmadığımız eşyayı ayırmak için kullanabiliriz. İhtiyacı olan birileri her daim var, biliyorsunuz. Verdikçe çoğalırız. Unutmayalım.

  • Hande Yöremen | 17 Ocak 2021
Website | + yazılar