Kötülük tohumlarını temizleyelim, diye yazmıştım geçen hafta. Polyanna’dan da bahsetmem gerektiğini fark ettim. Çok iyimser biri değilim. Kimse öyle zannetmesin. Tam aksine bu en gösterişli hali bile rezilliklerle dolu dünyada gerçeği görenlerden biriyim sevgili okuyucu.

Tabii ki diyebilirsin ki Polyanna’dan ne farkın var? Herkes beni sevsin istemiyorum. Şükrederim ama daha iyisinden vazgeçmem. Yetinip köşemde oturup kalmam.

Yine de böylesi karanlık dönemde eskiden sokak lambalarını yakan gece bekçileri gibi aramızda bazı Polyannalar’ın dolaşmasına da bir itirazım yok açıkçası.

8 Kasım Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yayınlar yapılıyor. En çok etkili olanlardan biri de tabii ki gördüklerimin için Demet Evgar’ın olduğu video. Ben açıkçası çok etkilendim. Belki bütün kadınları zulümden kurtarmak her birimiz için ayrı ayrı mümkün değil ama elimizin değdiği, gücümüzün yettiği her yere yetişebiliriz. En azından “Kadın, kadının kurdudur,” durumundan vazgeçerek başlayabiliriz. Oğullarımızı yetiştirirken bir fark yaratabiliriz. Her yetişen oğlan çocuğu öyle fark yaratır ki sonuca kendimiz bile inanamayabiliriz. Hadi artık önce bırakın konuyu komşuyu, kendi evimizden başlayalım.

ŞEREF BEY | EXXEN

Bu eğlenceli dizi 10 bölümüyle sezon finalini yaptı. Son bölümdeki Songül Öden’in tiradına dikkat edin, diyorum. Yeni sezon çekimleri başladığı zaman haber vereceğim. Bu gülümseten, sıcacık diziyi izlemenizi tavsiye ediyorum.

DOĞDUĞUN EV KADERİNDİR | TV8

Camdaki Kız’ı sanırım gönül rahatlığıyla çekecekler çünkü Doğduğun Ev Kaderindir’deki hikâye başka bir yere gitti iyice. Bu arada diziye katılan İnanç Konukçu’ya bayılıyorum. Bazı oyuncular böyle işte. Onların başka bir havası var. Behzat Ç izleyenler iyi hatırlar Hayalet’i. Dizi iyice mafya dizisine dönmeye başladı o ayrı konu ve Mehdi artık iyice zıvanadan çıktı. Karakterlerin geldikleri nokta bana hiç inandırıcı gelmiyor; karakterlerin boyutlarını iyi oturtamadıklarını düşünüyorum. Hele o Ebru Cündübeyoğlu’nun karakterini neden bu kadar itici bir halde yazıyorlar? Alt tarafı kardeşi için haklı olarak endişelenen bir abla.. Maalesef dönüp dolaşıp hikâyeye dayanıyorum. Lütfen iyi senaristlerle çalışılsın. Lütfen reyting rezilliği için ‘Ne versek yenir’den artık vazgeçilsin.

CAPITANI | NETFLIX

15 yaşındaki ikizlerden birinin ölümü, diğerinin kaybıyla başlayan bir suç drama dizisi. Lüksemburg yapımı bu dizi tabii ki benim için sıradan dizilerden biri. 10 bölümlük bu dizinin bölümler 24 ile 32 dakika arasında. Hepsini izledim. Evde olduğumuz bu günlerde suç dizileri sevenler için tercih edilebilir. Yokluktan izleniyor.

TEŞKİLÂT | TRT 1

Yılın en iddialı dizisi iddiasıyla ‘Teşkilat’ 7 Mart akşamı başlıyor. Teşkilât, Ankara’da çekiliyor ve zengin bir oyuncu kadrosu var. Yine iddiaya göre ‘Teşkilat’ Türk televizyonlarında birçok ilke de imza atacak. Dizi için 27 mekân tüm detaylarıyla sıfırdan inşa edildi. ‘Teşkilat’ çekimlerinde kullanılmak üzere ayrıca 2 adet SİHA ve İHA üretildi. Türkiye’nin isimsiz kahramanlarının öyküsü ‘Teşkilat’ta Çağlar Ertuğrul, Mesut Akusta, Ezgi Eyüboğlu, Tuncer Salman, Ezgi Şenler, Mehmet Usta, Nihat Altınkaya, Serdar Yeğin, Ahmet Uğur Say ve Yavuz Bingöl rol alıyorlar. Merakla bekliyorum.

DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

Kadın hakları için can veren kadınları unutmayalım. Her birimiz birbirimize saygı gösterelim. Şımarık çocuklar gibi davranmaya gerek yok çünkü bu bir oyun değil. İnsanlar özellikle kadınlar gerçekten ölüyor. Yemek yemek, gülmek, gezmek, giyinmek, inanmak, inanmamak, sevişmek, doğurmak ya da doğurmamak, çalışmak, çalışmamak her kadının hakkı. Yeter ki istesin ya da istemesin. Kimseye zorla bir şey yaptıramayız. Hiç kimsenin böyle bir hakkı yok. Hiçbir kitap, hiçbir baba, hiçbir ağabey, hiçbir koca hatta hiçbir hemcins bu hakka sahip değil. Herkes haddini bilsin! 

Polyanna bu evde oturmuyor. Kocamdır, babamdır, ne yapsa hakkıdır, diye bir durum yok. Sadece annelik değildir kadını kutsal yapan. Kadın, kadın; erkek de erkek olduğu için değerlidir ve ancak hür iradeleriyle mutlu olabilirler. 

  • Hande Yöremen | 11 Mart 2021