Var elbette benim gibiler.. Ben varsam zaten tek olamam. Mutlaka benzerlerim ve karşıtlarım vardır. Etrafıma bakınca ise çok göremiyorum benim gibileri. Benim gibi olanları ayırıyorum bir kenara. Benim gibi olup düzene ayak uyduranlar ve benim gibi olmak isteyenler var. Ve olamayanlar, olamayacaklarını bilip Matrix’teki gibi bana dokunursa, içime, iş işlerime karışırsa kendisine benzeyeceğimi zannedenler..

Ah ne büyük yanılgı bu sevgili okuyucu.. Bir bilebilseler.. 

Günümüzün evrilen bana göre devrilen kadınları bir saçmalık içindeler. Tiplerinin birbirlerine benzemeleri bir yana, içleri de artık özlerini çoktan derinlerine gömmüşler. Ne saygı ne nezaket. İşin acı yanı onların davranış biçimlerinin prim yapması.. 

Ne yapayım, ben yokum öyle oyunlarda. Ben kendimin mükemmel haline neredeyse ulaşmış üzereyken vazgeçmem kendimin güzelliğinden. Mesela aramam beni aradığım halde aramayanı.. Kaçan kovalanır, bende işlemez. Kaçtığı yerde kalır. Gizemli olan daha çok sevilmez bende. Cümlelerin içinde “Acaba ne demek istedi?” diye dolanıp durmam. 

Ah sevgili, sen de bir anlasan! Gerçi çok zor değil mi, sevgili okuyucu? Kolay, der; sürprizsiz, hem ben kırılgan da değilim. Oysa oğlum ben karnaval gibiyim. Bu düzeni alaşağı edip kendine ulaşan insanlarla dolu olacak artık dünya ve benim bunu görmeye ömrüm yetecek.

Ben severken, sevildikçe çoğalır sevgim. Aramasız, sarılmasız, sevişmesiz, yakınlık olmadan yaşamam ben. Mayayım ben, mayalandıkça çoğalırım. Beni sev, sevildikçe kocaman olurum, okyanus olurum, sahil olurum, kitap olurum, yolda yürürken gördüğün yeşillenmiş ağaç olurum. Kök de salarım, bulut da olup dolanırım.

Hiç düşmem mi? Tabii ki düşerim; dağılırım, parçalanırım. Dur biraz, derim kendime.. O zaman da cıva olurum, tekrar dağılan parçalarımı çekerim kendime. Eskisinden de güzel olurum. Bu hafta instagram hesabımda yazdığım gibi, “İçimde devrilsem de; yüreğime, ciğerime tutunarak ayağa kalkarım ben.”

Hem Nisan geldi be!

“İmkânsız şey şiir yazmak

Âşıksan eğer

ve yazmamak 

Aylardan Nisan’sa” Orhan Veli Kanık

MASUMİYET | FOX TV

Bu kadar güzel bir hikâye hatta senaryosu bile iyi bu kadar kötü oyunculuklarla mahvedilebilir mi? Oynatsana şu anneyi Zerrin Tekindor’a, oğlanı Kıvanç Tatlıtuğ’a, mağdur kızı dişleri yerine vücudun her hücresiyle oynayan başka bir kıza.. O babalara ne denir? Üç baba da oynayamamak da yarışıyor. Deniz  Çakır içlerinde en iyisi gibi görünüyor ama onun abartı hali de dengeyi iyice bozuyor. Bu dizide bana göre iki oyuncu var: Rüçhan Çalışkur, Selen Uçer. Biliyorum çok sert yazdım ama arada da olsa ortaya çıkan iyi bir hikâyenin böyle çarçur edilmesi beni üzüyor.

Masumiyet’te benim favori konum işleniyor biliyorsunuz: Manipülasyon ve Narsisizm. Narsisizm, bile doğru söyleyemeyenler dizi yapıyor. Neyse sözcükler için sataşmayı başka zamana bırakıyorum. 

Benim de yeni yazdığım kitap bu konularla ilgili. Ne kadar çok insan yazar ve dile getirirse düzelteceğiz davranış bozukluklarını. Aşırı bir inanç var içimde.

TEOMAN | GECENİN SONUNA YOLCULUK

4 numaralı Gönlümün efendisi Nisan ayı içinde yeni albümünü çıkarıyor. Sosyal Medya hesaplarında videoları yayınlanıyor. Heyecanla beklediğim bir albüm. Gecenin Sonuna Yolculuk, albümün adı. Ben de ona diyorum ki gecenin sonuna yolculukta varılan yer kahvaltı. Kahvaltıya ulaşırsak güzel bir ilişkimiz vardır. Gece içtik, kafamız güzel. Sabahında çıplak ayaklarımız ve yarı çıplak halimizle kahve içeriz. Gün ve hayat belki daha neşeli gelir bize.. 

LOUVRE MÜZESİ | FRANSA

Louvre müzesi kapılarını halka internet ortamında açtı. Meraklısına duyurulur.

https://collections.louvre.fr/en/

GOLDEN PARADE | KAHİRE

3 Nisan gecesi tarihi bir olay yaşandı. 3.300 yıl önce yaşamış 18 firavun ve 4 Mısır kraliçesinin mumyası, eski devlet başkanları olarak GOLDEN PARADE denilen resmigeçitle Kahire caddelerinden geçerek Gize’ye gittiler. Youtube’dan bu resmigeçidi ve harika konseri izleyebilirsiniz.

CAMDAKİ KIZ | KANAL D

“Neden âşık oluruz? Peki, kime âşık oluruz? Âşık olduğumuz kişilerde bizi çeken nedir?” sorularına cevap arayan, Gülseren Budayıcıoğlu’nun eserinden uyarlanan yeni dizi film Camdaki Kız, 8 Nisan akşamı başlıyor. Kırmızı Oda’daki Boncuk’un âşık olduğu hayali kahramanı Feyyaz Şerifoğlu, bu dizide başrol erkek olmuş ama ben bu rolü dolduracağından şüpheliyim. Umarım oyunculuk desteği alır ve rolünün hakkını verir.

Camdaki Kız’ın oyuncuları iddialı isimlerden seçilmiş. Kadroda Burcu Biricik, Devrim Yakut, Feri Baycu Güler, Feyyaz Şerifoğlu, Hamza Yazıcı, Hande Ataizi, Merve Polat, Nihal Menzil, Nur Sürer, Selma Ergeç,  Şerif Erol, Tamer Levent ve Tuğrul Tülek yer alıyorlar. İzleyip göreceğiz.

Daha yazacaklarım çok ama devamını haftaya bırakıyorum. Malûm Nisan’dayız. Coşku doluyum. Benim zamanım başlıyor. Neşeli günler diliyorum.

  • Hande Yöremen | 04 Nisan 2021