Bu hafta içerisinde Boston’da bulunma imkânım oldu ve bu yazımda size Boston’un simgesi ‘Charles nehri’nden bahsetmek istiyorum. 

Gündüz ayrı güzel, gece Işıl ışıl ayrı güzel manzaraya sahip bu nehrin kentin ortasındaki manzarası büyüleyicidir. 2018 yılında kışın gelme fırsatım olmuştu ve nehir suyu tamamen buz tutmuştu, nehrin yüzeyinden karşı kıyıya yürüyerek bile geçebilirsiniz. 

Şimdiki bahar havasında dingin suyu, hafif esintili kıyılarındaki parklarda oturmak ve güzel ve bol güneşli bahar havasının tadını çıkarmak pek keyifli. 

Charles nehri doğu Massachusetts’te 80 mil uzunluğunda olan bir nehir ve Atlantik okyanusuna ulaşmadan önce tam 23 ilde yolculuğunu sürdürüp Boston Harbor’dan Atlantik’e dökülüyor. 

Nehrin bulunduğu havza özellikle bağımsızlık kutlamaları sırasında renkli görüntülere sahne oluyor, eğer ki yolunun 4 Temmuz günü Boston’a düşerse, mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. 

Nehrin Watertown barajı, Wellesley, Hemlock Gorge Rezervasyonu, Cutler parkı ve Elm Bank reservation gibi bölümleri diğer devlet parklarının mülkleri tarafından korunma altına alınmış yerleri arasındadır. 

Nehir, özellikle kürek çekmek ve yelken sporları açısından çok elverişli bir yer. 

Boston ve Cambridge arasında yer alan Charles havzası tamamen insan yapımı bir oluşum ve tamamı insan yapımı tasarımdan oluşan bir peyzaj mimari örneği. 

Yolunuz düşerse yaz, kış ya da ilkbaharda uğradığımın bu topraklarda Charles’ın kıyısından geçmeden gitmeyin, derim. 

Başka bir enerji, çok başka bir duygu var bu nehirde hem çok dingin bir o kadar da kıpırtılı. 

Ne demişti ‘Eternal Sunshine’ filminin kahramanı Clementine “Mutlaka, Charles’ı buz tutmuş görmek istiyorum ve o bana dinginlik veriyor.”

Mutlu bir hafta diliyorum, uzak diyarlardan hepinize. 

  • Zeynep Çay | 12 Mayıs 2021

+ yazılar