Meksikalılar Pasifik için ne derler biliyor musunuz? Hafızası yoktur derler. O nedenle unutmak ya da iyi olmak için en uygun yere gideceğiz bu hafta ‘Zihuatajeno.’ Unutulmaz ‘Shawshank Redemption’ filminde Andy’nin hapishane hayatından sonra gitmek ve hayatının sonuna kadar yaşamak istediği yer.

Andy bu hayalini gerçekleştirdi, ben ise henüz gidemedim ama bu hafta sizin için araştırdım ve beraber hayal kurup, gitmiş kadar olalım, istedim. Hadi hazırsanız başlayalım. 

Zihuatajeno, Pasifik’te bir yerlerdedir, derdi Andy. Meksika’nın Guerroro eyaletinin dördüncü büyük kentidir. 2018 yılındaki Meksika ziyaretimizde ne yazık ki zaman kısıtlı olduğu için gidip görememiştik.

Eskiden İngilizler bu bölgeye Cheguetan ya da Seguataneo gibi isimler takmışlar. Pasifik kıyısında cennet gibi bir konuma sahiptir. Çokları bölgeyi Meksika’ya bağlı bir ada olarak bilse de burası bir sahil kıyı şehridir. Çoklarının kıyısından bakıldığında gözünüzün önünde ki uzanan okyanusun en mavi buradan gözüktüğünü söylediklerine şahit oldum. Tanıdığım Carlos’un annesi buraya yakın bir köyde doğmuş ve bir kaç kez gittiğinde okyanusun bu kadar mavi olduğuna inanamadığını samimiyetle söylüyor. Özellikle Zuhuatajeno koyu ve el Palmar plajı mutlaka görülmesi gereken yerler arasında başı çekiyor ve insanı büyüleyen güzelliklere sahipler. Bu güzel plajlar şehrin Centro bölgesinde kalıyor ve görülmesi gereken popüler yerlerin başında geliyor. Playa la Madera bölgesinde plajların yanı sıra birçok lezzet durağı da bulmak mümkün. 

Bölge özellikle seyahat ve macera tutkunlarının mutlaka gezi rotalarında bulunuyor. Balık avlamak, yüzmek, güzel plajların ve güneşin tadını çıkarmak için ideal bir yer. 

Ben bir gün mutlaka gideceğim. Umuyorum sizde günün birinde bir gün tatil rotanıza eklersiniz. 

Bol güneşli günler sizin olsun.

  • Zeynep Çay | 07 Haziran 2021