KULİSonline’da BERGEN var!

Uzun süredir merakla beklenen film ‘Bergen’, 4 Mart günü vizyona girdi. Filmi 2 Mart günü basın gösteriminde izledim.

Filmin işlenişiyle ilgili beklenti genel olarak çok acıklı ve bolca ağlayacağınız üzerine olabilir. Açıkçası ben de çok acıklı bir film bekliyordum. Özellikle benim yaş grubumdakiler yani Bergen’in hayatını bir şekilde bilen herkes Bergen’i ‘Acıların Kadını’olarak tanır.

Filmin açılışı bana kalırsa harikaydı. Jeneriğe kadar daha ilk anda nefesiniz kesiliyor sanki. Sizi başka bir dünyanın içine alacağını hissediyorsunuz.

Filmi izlerken ağlamadım. Sizi öyle bir film beklemiyor, şimdiden söyleyeyim. Bu film size tokat atıyor, omuzlarınızdan sarsıyor, içinize taş koyuyor. Boğazınızı bir el sıkıyor sanki. Pek çok kadının yaşadığı o tarz bir hayatı, belki biraz uzun gelebilir film, gözümüzün önüne yığıyor.

Biz bu erkeklerle birlikte iç içe, yan yana yaşıyoruz. Aslında şunu söylemek daha doğru olacak biz öyle yetiştirilmiş erkeklerle yaşıyoruz. Şiddetin her türlüsü korkunç; psikolojik ya da fiziksel veya ikisinin de bir arada olması fark etmez. Beni aslında en çok düşündüren, kadınların bu erkeklerden kendilerini koruyamamaları, onların tuzaklarına düşmeleri. Elbette kimsenin hayatı dört dörtlük değil, hepimizin zaafları, vurulacak noktaları var. Mesele zayıflığı olmamak değil, zayıflıklarımıza yenilmeden yaşamayı öğrenmemiz, öğretmemiz gerekiyor.

Farah Zeynep Abdullah’ı ben de başarılı bulanlardanım. Zaten inanılmaz bir benzerlikle Bergen olduğuna ikna oluyorsunuz. Farah Zeynep, Bergen’in arabesk yanı dışında aslında nasıl bir kadın olduğunu çok güzel göstermiş. Açıkçası ben Bergen’in, konservatuvarda okuduğunu bilmiyordum. Senaryonun gerçeği ne kadar aktardığını bilmiyorum ama ‘Bergen’ gerçekten etkileyici bir film.

Erdal Beşikçioğlu da faili canlandırmış. O kadar ikna edici oynuyor ki bir kadının öyle bir erkeğe neden aldanabileceğini hemen anlıyorsunuz. Bu ikna ediciliğin yanında filmde failin diğer yüzünü de çok başarılı bir şekilde yansıtmışlar. Bence ilişkiler açısından son derece anlamlı ve başarılı bir örnek bu film. Bu sebepledir ki bütün kadınlar ve genç kızlar ve tabii ki erkekler de bu filmi izlemeli. Kadınlar için bir ders mahiyetinde olan bu filmin vizyonda çok başarılı olmasını umuyorum ve bekliyorum.

Nergis Öztürk’e de bayıldım. Çok başarılı bir karakter çıkarmış ve oyunculuğuyla bizi hayran bırakıyor. Tilbe Saran için zaten farklı hiçbir zaman olumsuz bir şey söylemem, söyleyemem. Her daim hayran olduğum oyunculardan biridir.

Kimi zaman yazılarımda bahsettiğim bir nokta vardır. Filmde şayet teknik hatalar varsa da gözüme batmadı çünkü film beni avucuna aldı. Bir tek söyleyebileceğim şey ki Bergen’in tam olarak gerçeğini bilmiyorum; Farah Zeynep, Bergen’in dönüşümünü başarılı bir şekilde ele almış ama aradaki farkı daha net ve sert gösterebilirdi. Bergen’in geldiği son noktada o değişimi daha baskın görmek isterdim. Bu arada şunu da yazmadan geçmeyeyim; filmdeki şarkıları Farah Zeynep Abdullah söylemiş.

Basın toplantısında Bergen’in plağı ve gül dağıtıldı. Eve geldiğimde plağı taktım arkadaşlarımla dinledim ve sanırım içime dolan Bergen’i çıkaramadım.

Hep birlikte kadına şiddete son vermek için ne gerekiyorsa yapmak zorundayız. Böylesine yaşanmış bu 29 senelik hayat, bunun için itici bir kuvvet olmalı hepimiz için. Bergen, sadece bıraktığı şarkılarıyla değil, hikâyesiyle de bir fark yaratmalı.  

  • Hande Yöremen | 08 Mart 2022

#handersondanmasallar 

@bergenfilmofficial @orchestracontent @ppriletisim @kadincinayetlerinidurduracagiz #8Mart #Bergen #senaffetsenbenaffetmem #dünyaemekçikadınlargünü