23 Eylül günü vizyona girecek olan Reflection filmini Çarşamba günü basın gösteriminde izledim. Genel olarak Türk filmlerine karşı zaman içinde oluşan bir mesafe var bende. Hemen hemen her Türk filminde umduğunu da bir kenara bırakarak iyi bir şey bulmaya çalışan ben bu filmi hakikaten sevdim.

Bkz iletişim tarafından tanıtım postası geldiğinde İlker Savaşkurt’un ismini görünce çok keyiflendim. Yıllar önce bir sinema filminde birlikte çalıştığımız İlker’in ‘Damat Koğuşu’nu da çektiğini biliyor musunuz? O filme de mutlaka bakın, derim.

Reflection’da Selçuk Yöntem, Taro Emir Tekin, Yasemin Szawlowski, Ali Süreyya Tuncer, Elit Andaç Çam, İbrahim Aköz gibi önemli isimler rol alıyorlar. İngilizce olarak çekilen bir Türk filmi olma özelliği taşıyan filmin senaryosu Mehmet Kala’ya ait.

Alt metinde 7 ölümcül günaha göndermeler yapan fantezi türündeki filmin başkarakteri Aziz Sodom, söyledikleri yalanlar ve yarattıkları kandırmalarla bir noktada yüzleşmek zorunda kalan insanlar için bir ayna görevi görürken, filmdeki diğer karakterlere adeta erken bir kıyamet yaşatıyor.

Filmin hikayesini sevdim. İlker Savaşkurt’un rejisini de çok beğendim. Tertemiz bir film olmuş. Mekân olarak bir otelde geçen film, iyi diyaloglarla ve tabii ki başarılı oyunculuklarla fark yaratmış.

Karanlık ve kasvetli bir ortamda geçen bir film olmasına rağmen filmden kesinlikle kopmuyorsunuz, bana hemen hemen her şey dozunda geldi.

Özellikle Ali Süreyya Tuncer’in ve Yasemin Szawlowski’nin oyunculuklarından çok keyif aldım. Son dönemde sık sık karşımıza çıkan Taro Emir Tekin de filmin oyuncuları arasında. Kesinlike beyaz perdeye çok yakıştığını düşünüyorum. Özel bir ışığı var bence, zaman içinde oyunculuk açısından daha da oturduğunda önemli bir isim olarak adını her daim duyacağımızı düşünüyorum. Filmde tabii ki çok özel bir isim: Selçuk Yöntem de rol alıyor. Canlandırdığı başkarakter Aziz Sodom’un oynayan usta oyunca su gibi akıyor film boyunca.

Reflection [Akis] filmi uzun zamandır özlem duyduğumuz Türk filmi açlığımızı rahatlıkla halledecek. 23 Eylül’de vizyona girecek olan bu filmi mutlaka izleyin, derim. Sadece Türk filmi olarak değil, tam anlamıyla iyi bir sinema filmi olduğunu göreceksiniz.

Hande Yöremen