İstanbul Devlet Tiyatrosu

  • [devam ediyor | 2. sezon]

BENCE (DE) KATİL ÖLDÜRDÜ

Devlet tiyatrolarının bu seneki yeni oyunlarından biri olan ‘Bence Katil Öldürdü’yü prömiyer gecesinde seyrettim.

Bir oyunu seyretmek için ilk oyun aslında tercih edilmez ki ben buna rağmen şunu rahatlıkla söyleyebilirim inanılmaz derecede eğlendim.

Tiyatro oyunundan beklentiniz nedir?

Oyunu seyrederken teksti, rejisi, oyunculuklar, dekoru, kostümü, ışığı.. Bir sürü bileşen vardır. Bu oyunda her biri sizi ayrı ayrı tatmin edecek. Bundan emin olabilirsiniz.

Oyunun yazarı Mehmet Kurtcebe Tuğrul, yönetmeni de Gökhan Kocaoğlu. Bu ikiliye çok önemli katkıda bulunan bir isim daha var, aynı zamanda oyunculardan biri olan Fazıl Aksakal, koreografisiyle oyunu iyice seyredilir hale getirmiş.

Oyunu Süleyman Atanısev, Fazıl Aksakal, Ayça Güngör Aşık, Rojhat Özsoy, Cem Cücenoğlu ve Nimet İyigün oynuyorlar. Her birini tek tek anlatmama gerek yok, hepsi de sahnede parlıyorlardı. Oyun o kadar keyifli ki oynayanların da ne kadar eğlendiği belli oluyordu. Cem Cücenoğlu’nun yanı sıra okul arkadaşlarımdan bir diğeri özellikle son yıllarda tiyatro severlerin sık sık adını duyduğu ödüllerle kariyerini süsleyen Orhan Enes Kuzu müziklerini hazırlamış. 

Devlet tiyatrolarında dekor ve kostüm elbette çok çok ayrıntılı ve göz alıcı oluyor. Bu oyunda da dekor ve kostüm çok başarılıydı bana göre.

Oyunda negatif olarak eleştirilecek bir şey bulamıyorum. Mutlaka seyredin, diyorum.

  • Hande Yöremen 08 Aralık 2022 19:21

BENCE KATİL ÖLDÜRDÜ – İSTANBUL DT

Büyük Oyunu

2 Perde – 2 saat
Yazan Kurtcebe Turgul
Yöneten Gökhan Kocaoğlu

OYUNCULAR:
Antoine Hercule de Potasse Süleyman Atanısev
Sebastian Fazıl Aksakal
Mireille Lamortier Ayça Güngör Aşık
A. Ş. Lamortier Rojhat Özsoy
Pierre Le Mur Cem Cücenoğlu
Mübeccel Balımsultanlı Nimet İyigün

Ses 
Eugene Lamortier Mehmet Atay
Dekor Tasarımı Aytuğ Dereli
Kostüm Tasarımı Burcu Melek Bozan
Işık Tasarımı İ. Önder Arık
Müzik Orhan Enes Kuzu
Koreografi Fazıl Aksakal
Yönetmen Yardımcısı Şirin Ergüven Hamşioğlu
Asistanlar Fazıl Aksakal, Enes Daniş

Sahne Amiri Özlem Lale
Kondüvit Merve Akgül
Işık Kumanda Atakan Talaş
Suflöz Şeyda Pektok
Dekor Sorumlusu Murat Kubal
Aksesuar Sorumlusu Taner Şavşat
Kadın Terzi Öznur Turan
Erkek Terzi Dicle Yavuz
Perukacı Yavuz Dura
OYUNUN KONUSU
Paris’in müstesna bir semtindeki devasa bir malikanede, ünlü iş adamı Eugène Lamortier’nin cesedinin etrafında toplanmış birbirinden ilginç karakterler, hiçbir ipucu bırakmadan sırra kadem basan katilin kimliği hakkında fikir yürütmektedirler. Nereden geldiği belli olmayan, kıymeti kendinden menkul dedektif Antoine Hercule De Potasse’ın bu cinayeti çözebileceğine olan inanç maalesef oldukça zayıftır çünkü dedektifin cinayetle ilgili vardığı sonuç pek umut verici değildir: “Bence Katil Öldürdü!”

Düğümü çözmekten çok karıştırmayı beceren bir dedektif, dünyanın en gaddar insanı payesini rozet gibi taşıyan bir polis komiseri, maktulün güzeller güzeli ama bir o kadar da gizemli karısı, yine maktulün pek güzel ya da gizemli olmayan oğlu, Çorum yöresi türküleri ve yoğurdun kökeni tartışmaları eşliğinde, akla hayale sığmayan sürprizlerle dolu bir polisiye.

Bugüne kadar izlediğiniz “katil kim?” polisiyelerini bir kenara bırakın, cinayet mahallinde bol bol kahkaha atmaya hazır olun…

+ yazılar