➿Yayınlanmasını beklediğim işler arasında olan ‘Ben Gri’ Disney+’ta 19 Kasım günü yayınlanmaya başladı. İlk dört bölümü biz, bir gecede izledik ve devamını da izlememe kararı aldık.

🔕Timuçin Esen, Ebru Özkan, Alican Yücesoy, İlayda Akdoğan, Buçe Buse Kahraman, Mücahit Koçak, Onur Bilge, Selin Kahraman’ın rol aldıkları ‘Ben Gri’de hayatı bir gecede değişen Fuat, merkezde yer alıyor. Eşi, kızı, işi her şey dört dörtlük görünürken bir gece bir olay oluyor ve hikâye başlıyor. 

🔕Çok bilindik bir konu ve tema. Bununla ilgili hiçbir sıkıntım yok. Çok önemli iki bileşende büyük tıkanıklık var: senaryo ve oyunculuk.

🔕Timuçin Esen ve Ebru Özkan’ı Hekimoğlu’ndan sonra aynı projede bir araya getirmekte bir sakınca olmayabilir ama hep kendini tekrar eden oyunculuklar bana keyif vermiyor.

🔕Yalı Çapkını’nda yetişkin bir kadını oynayan Buse Buçe Kahraman, burada lise öğrencisini oynuyor. Her rolü oynuyor diye düşünebiliriz ama aynı dönemde olmuyor. TV kanallarında sadece tek bir işte yer alma durumu dijitaller için geçerli değil. Buna da tamam ama aynı kişiyi hem lise öğrencisi hem yetişkin kadın olarak oynatıyorsanız ikisi de farklı oynanmalı.

🔕Oyunculukları o kadar da eleştirmeyeyim. Asıl problem senaryoda. Bakın konu, demiyorum. Bu hikâyeler her zaman iş yapar. Buradaki sıkıntı çoğu senarist diye adı geçenlerin senaryo yazamaması. Hukuktan, tıptan, emniyetten bihaber senaryo yazarlarımız var. Karakter yaratamayan, diyalog yazamayanlar var. Dünya kadar da bu kişilere iş veren yapımcılar var.

🔕NE VERSEK YERLER!

Yemiyoruz!

Ben umut ediyorum ki Netflix, Disney+ gibi şirketler bu yapımcılara bir süre sonra kapılarını kapatacaklar.

🔕Çok da ipucu vermek istemiyorum ama size örneğin giriş sahnesinden bahsedeyim.

🔕Fuat karakteri bir TV kanalının tartışma programına katılmış. Kendisi de hukukçu olduğu için adaletle ilgili bir konuyu hararetli bir şekilde tartışıyorlar. Programdaki diğer konuk çok sinirleniyor ve programı terk ediyor. Daha ilk sahne! Gökhan da, ben de öyle kalakaldık. Ne vardı o kadar programı terk edecek? Senarist, bu sahnede daha gerilimi bile yaratamamış. Üstelik mevzu oradaki cümlelerin üzerine kurulu.

🔕Sevdiğiniz oyuncular varsa izlersiniz ya da ne bileyim can sıkıntısından filan da olabilir. 

Belki senarist değişirse olur. Bunu diyorum çünkü bu konu hep iş yapanlardan. Fark yaratıp izlenir hale getirmek çok zor olmasa gerek!

‘BEN GRİ’, Çarşamba günleri eklenen yeni bölümleriyle DISNEY+’ta.

  • • BEN GRİ Hande Yöremen | 10 Aralık 2022