Eşsiz güzellikleriyle görülmeye değer bir Avrupalı, karşınızda Lizbon. Şehrin her yerinde tek kelimeyle büyüleneceksiniz.

Lizbon Avrupa kıtası içerisinde 12. yüzyıldan bu yana sınırları değişmeyen tek şehir.

Portekiz’in başkenti Lizbon binbir türlü güzellikleri, leziz yemekleri, tarih kokan sokakları, sıcacık insanları, canlı gece hayatıyla insanı kendine hayran bırakıyor. Şehir, kelimenin tam anlamıyla Avrupa’nın en ilgi çekici ve güzel şehri, diyebilirim.

Atlas okyanusuna kıyısı olan şehrin tam kalbinden Tejo nehri geçiyor ve bu sayede İstanbul’a benzetiliyor. Yıllarca duyduğum bu durumu Lizbon’da yaşadığım her an derinden hissettim çünkü hayatımda hiçbir yerde kendimi evde gibi hissetmemiştim.

Lizbon Ortaçağ kaleleri, renkli evleri, mistik sokakları ve İstanbul’u anımsatan 7 tepesiyle tamamiyle bir Avrupa cenneti.

Akdeniz ikliminin hakim olduğu Lizbon’da kışlar ılıman geçmesine rağmen tatil için en uygun zaman Nisan- Haziran arası ya da Eylül-Ekim olarak düşünebilirsiniz. Yaz ayları iklim dolayısıyla kavurucu sıcaklara denk gelebilirsiniz ama yine de festivalleri ve bayramları kaçırmak istemezseniz yaz aylarınıda tatil için deneyebilirsiniz.

Lizbon bölgelere ayrılan bir şehir ve her bölge için mutlaka görülmesi gereken muhteşem yerler mevcut.

Alfama bölgesinde Alfama meydanı, Lizbon katedrali ve Fado müzesi görülmeye değer. Fado Portekizlilerin geleneksel halk müziği ve doğduğu topraklar Alfama bölgesi. Baixa bölgesinde Ticaret ve Rossio meydanları mutlaka görülmeli.

Belem bölgesinde tarihi Belém kulesi, Jerominos manastırı, Keşifler anıtı özellikle muhteşem. Keşifler anıtı 1960 yılında Portekizli keşifler adına inşaa edilmiş Lizbon’daki en ilgi çekici yerlerden biri.

Şehrin 25 Nisan ve Vasco da Gama olmak üzere iki köprüsü bulunuyor. Bu durumuyla da İstanbul’a göz kırpıyor.

Lizbon içerisindeki en ilgi çekici yerlerden biriside Sintra. Büyüleyici güzellikteki Sintra’da Avrupa’nın en batı ucu kabul edilen Capo de Boca yer alıyor burası Avrupa’nın bittiği ve güneşin Avrupa kıtasında son battığı yer olarak kabul ediliyor.

Lizbon’a gittiğinizde mutlaka deniz mahsüllerini deneyiniz çünkü bölge bu konuda çok elverişli. Sayısız taze deniz mahsülü var ve tabiki olmazsa olmaz Portekiz tatlısı Nate.

Hepinize şimdiden güzel bir tatil diliyorum. Avrupa’nın bittiği yerde güneşin barışını izlerken sizi görür gibiyim.

Güzel ve güneşli günler olsun.

  • Zeynep Çay | 22 Ağustos 2023