8 Eylül’de vizyona girecek olan filmin Paribu Cineverse Kanyon’da bugün (5 Eylül 2023) basın gösterimi yapıldı.

Cemal Hünal ve Ruhi Sarı’nın başrollerini paylaştıkları filmin sonunda film alkışlandı.

Deniz Çınar’ın hem yazıp hem yönettiği Bulutların Üstünde, haber yapmak için çıktığı yolda tanıştığı gizemli bir adamla kendisini türlü olayların içerisinde bulan bir adamın hikayesini konu ediyor. Bir gazetede çalışan Gökhan, haber için yola çıktığında aracı ıssız bir arazideyken bozulur. Yola devam edemeyen Gökhan, bu sırada gizemli bir adamla tanışır. Ne yapacağını bilemeyen Gökhan, çaresizlikten adamın peşine takılır. Birlikte yola koyulan ikili, yol boyunca kendilerini beklenmedik olayların içerisinde bulur.

Filmin açılışında planlar hoşuma gitti ancak film ilerlerdikçe aynı tadı alamadım. Film, iki kişilik bir film, diyebiliriz. Cemal Hünal ve Ruhi Sarı birlikte yolculuk ediyorlar. Yol hikâyeleri risklidir. İyi ayar yapamadığınızda sıkıcı bir hale bürünmesi kaçınılmazdır. Cemal Hünal’ın oyunculuğu oldum olası izlemek pek tat vermez bana, kendisini sahnede de seyretmişliğim vardır, bu filmde tam olarak kendisine cuk oturmuş bir rolü canlandırıyor. Ancak filmden çıktıktan sonra şunu düşündüm, bu rol kendisi gibi olmak yerine onun oynadığı ve bize oynamıyormuş gibi oynadığı bir rol olmalıydı, bilmem anlatabildim mi? Asıl tuhaf olan ise Ruhi Sarı idi benim için. Filmi kurtaracak olan oyuncu o diye düşünüyordum ama bir türlü role girememiş gibi geldi bana.

Filmin konusu sürpriz değil, benzersiz değil; bu tarz filmleri yönetmen ve oyunculuk kurtarır veya şöyle diyeyim öyle bir oynanır ki o keyfin içinde ayrıntılara takılmazsınız.

Filmde gün geçiyor ama biz geceyi görmüyoruz, yağmur yağacağından bahsediliyor, yağmuru görmüyoruz; filmin oraları geçiyor. Anlayacağınız pek de bütçesi olan film değil. Film, aslında inanılmaz dercede bence güzel seçilmiş bir yerde çekilmiş. Görüntü yönetmeni o bozkırda harikalara yaratabilirdi. Muhtemelen çok kısa bir süre içinde de çekilmiş bir film. Bütçe derseniz bulutlara harcamış olabilirler. Birkaç sahnede yardımcı oyuncular var ama onları kim oynasa oynarmış zaten. Kostümler doğru seçilmiş, diyebiliriz. Zaten film boyunca tek kostüm kullanıyor oyuncular.

Filmde sadece yazanın ve yönetenin bildiği bir duygu var ve ben açıkçası o duygunun anlatılabildiğinden emin değilim. Genel olarak baktığınızda ise evet, bir hikâyesi var; evet, zaman çok kıymetli, ömür hızla geçip gidiyor; her an birine bir yerlerde bir şey olabilir; hayatın kıymetini bilelim, modern dünyanın kölesi de olmayalım, vs mesajları ile dolu olan bir film.

Filmde asıl verilmek istenen mesajın, anlatılmak istenen düşüncenin vs pek net olduğunu düşünmüyorum. Tabii okuyucu burada şu yanılgıya düşmesin, sinema dünyası o kadar sığlaştı ki zaten insanı etkileyecek film pek bulunmuyor artık. O derece ki artık dönüp dönüp eskiden sevdiğimiz filmleri tekrar izliyoruz o keyfe varabilmek için. 

Ailece izleyebileceğiniz bir film. Seçimi tamamen size bırakıyorum.

  • Hande Yöremen | 06 Eylül 2023
+ yazılar