Yılın en iddialı komedi filmlerinden biri olan, ben bu yıl bu filmde güldüğüm kadar güldüğüm başka bir filmi henüz izlemedim, ‘Güven Bana’ filminin dün akşam (11 Ekim) Kanyon Paribu Cineverse’te düzenlenen galasında izledim.

Komedi filmlerini nadiren tercih ederim ama dün akşam filmi izlerken güldükçe güldüm. Tabii ki bu Selçuk Aydemir’in, oyuncuların, ekibin başarısı.. 

Selçuk Aydemir’in kalemi tam olarak benim tercih ettiğim biçimde; ne alattığından öte nasıl anlattığın önemli. Diyaloglar çok başarılı, oyuncular bence çok doğru seçilmiş. Açıkçası Ufuk Bayraktar’ı ilk gördüğümde tam bir tipleme yapmış ve “Acaba.” dedirtti bana ancak bir tipleme bu kadar mı güzel oynanır? Filmi dün gece izledim ama ben bu filmi tekrar izlerim, televizyonda denk gelsin, yine izlerim.

Oyuncu kadrosunda ikisi maalesef bugün hayatta olmayan ustalar var: Yılmaz Gruda, Zihni Göktay ve Köksal Engür. Film ‘Yılmaz Gruda ve Köksal Engür anısına’ diyerek başlıyor. Erdal Özyağcılar da filmin önemli isimlerinden biri. Onu ne zaman bir filmde görsem ne izlersem izleyeyim iyi hissediyorum.

Cihangir Ceyhan iyi ki ‘Camdaki Kız’ ile fark edildi ve kanımca bu fark edilmenin ardından doğru bir projenin içinde yer almış. Hem yetenekli hem artistik hatları var ve ekran seviyor.. Bence kariyerini doğru bir şekilde yöneterek iyi aktörler arasında anılabilir.

Filmde anlamadığımız durum ise Okan Cabalar’ın afişte neden arka planda kaldığı.. Filmde başrol isimlerden biri ama öne çıkarılan isimler Ufuk Bayraktar ve Cihangir Ceyhan.. Vardır elbet bir sebebi. 

Filmin castını çok beğendim. Hatta rahatlıkla şunu yazabilirim; Pelin Karahan izlemeyi tercih ettiğim oyunculardan biri değildir. Bu filmde farklı bir durum olmuş ya ders alıyor ya da yönetmenin farkı. Yalnız o güzel yüzü estetikle ne yazık ki ekranda iyi bir sonuç vermiyor.

Mekânlar iyi seçilmiş, kostümler filme uygun. Yönetmenin açıları iyi. 

Selçuk Aydemir’in ince esprileriyle dolu olan film bir kahkaha şölenine davet ediyor. Gönül rahatlığıyla bu filme gidip ağız dolusu gülebilirsiniz. Film 13 Ekim’den itibaren sinemalarda..

  • Hande Yöremen | 12 Ekim 2023

Güven Bana

Senaryosu ve yönetmenliğini “Çalgı Çengi”, “Düğün Dernek”, “İşler Güçler” ve “Kardeş Payı” gibi işlere imza atmış Selçuk Aydemir’in üstlendiği, başrollerini ise Cihangir Ceyhan, Okan Çabalar, Ufuk Bayraktar, Erdal Özyağcılar, Pelin Karahan, Onur Gökçek, Kıvanç Baran Arslan, Özgür Emre Yıldırım, Köksal Engür, Serap Önder, Zihni Göktay, Tuncay Beyazıt ve Korhan Herduran’ın paylaştığı “Güven Bana” adlı sinema filmi, insanların en yakınlarına dahi güvenlerinin kalmadığı bu dünyada bir kandırılma hikayesini anlatmaktadır.

“Güven Bana” da Özcan ve Sercan tefeciye olan senet borçlarını ödemek için, Müslüm dayılarının kendilerine olan 150 bin TL borcunu almaya giderler. Dayı parayı vermek için elini cebine attığı an kalp krizi geçirir ve ölür. Dayının cebinde onlara ait para vardır ama henüz çıkarıp vermemiştir. Parayı dayılarının cebinden aldıkları gibi tefeciye borç ödemesine giden kardeşleri büyük bir sürpriz beklemektedir, çünkü para sahtedir. Sahte paradan kurtulmanın yolunu, aldıkları yere bırakmak olarak gören kardeşler, cenaze evine parayı ölen dayılarının ceket cebine koymak için gelirler ve geri dönüşü imkânsız bir maceraya girerler.
+ yazılar