Yengeç ya da Ay denilince akla anne, doğuran, besleyen, büyüten, kadınlar, duygusal temalar, beslenme, kararsızlık, geceye ait olan ve dişil özellikler akla gelir. Ay gökyüzünde en hızlı hareket eden cisimdir. Yeryüzünden bakıldığında devamlı form değiştirir ve bu formların kişiler üzerindeki etkileri farklı farklı olmaktadır. Ay duyguları ve hayal gücünü temsil eder. Yengeç göz önüne getirildiğinde hedefine doğrudan gidemeyen bir canlı olarak zihinde yer alır. Bir Yengeç insanı ağladığı zaman neden ağladığını bir Allah bir de kendisi bilir. Kişi ağlamasının sebebini anlatmazsa, kimse onun neden ağladığını bilemez. Yengeç insanı hedef şaşırtır ve herkesin bunu anlamasını bekler. Anlaşılmadığını gördüğünde daha da içine kapanabilir.

Bu dönemde herkes duygusal olarak ne istediğini düşünüp, istekleriyle ilgili iletişimlere geçebilir. Mantık ve duygusal karmaşaların deneyimleneceği bu dönemde hem mantık hem de duygusal olarak dengeyi tutturmanın zorlukları yaşanacak.

Bu dönemde anne ve aile ile ilgili iletişimlerde problem ve aksamalar baş gösterebilir. Hislerin duygusal olarak etkilenmesi tarafsızlığa ve güç çekişmelerine de sebebiyet verebilir. Düşünmeden konuşmak ve iletişime geçmek olumsuz olaylara sebebiyet verebileceğinden pişmanlıklar yaşanabilir. Meydan okuyan savaşçı bir tavır kişinin kendisini de zarara uğratabilir.

Duygusal güvencenin yanı sıra maddi güvence temaları da ciddi olarak hissedilecektir. Maddi dalgalanmaların aza indirgenmesi için harcamalar konusunda dikkatli olmakta yarar vardır. Bu dönemde maddi ve somut güvenceler kişiyi rahatlatabilir.

Yine bu dönemde kısa yolculuklar, seyahatler artabilir. Kişiler değişkenliklerin sık rastlanılacağı, yorulmak ve bitmek bilmeyen, sürekli hareket halinde olan ritimde olacaklardır. Günlük trafiğin yoğunluğu kişileri yoracak.

Partnerler ve çocuklar ile asiliklerden kaynaklanan kavga, çatışma ve gerilimler olabilir. Spor yaparak vücut ve beyin arasındaki denge sağlanabilir.

Kişiler işlerine daha sıkı sarılmak suretiyle işkolik bir tavır sergileyebilirler. Kişilerin yanında çalıştırdığı kişilerle ya da iş arkadaşları ile ilgili istenmeyen tatsız olaylar yaşanması olasılığı kuvvetlidir. Bu tip tatsızlıklar iş yerinde zıtlaşılacağı anlamına da gelmektedir.

Bu dönemde sık sık ateşli hastalıklar, karaciğer, pankreas, kemik, diş, kalça ve bacak problemleri ön plana çıkabilir. Özellikle depresyon ve psikolojik rahatsızlıklar da artacaktır. Belirtilen rahatsızlar çok kolay atlatılabileceği gibi gittikçe artan bir seyir seyredip, yayılabilir. Beslenme düzensizlikleri, aşırı yeme içme alışkanlıkları sağlığı bozabilir. Hastalıklar hafife alınmadan, “Nasıl olsa geçer” diye düşünülmeden doktora başvurmakta fayda olacaktır.

Günlük hayatın getirdiği zorunluluk ve sorumluluklar sorun yaratabilir. Boş vermişlikler günlük planlar konusunda zamanla ilgili sıkıntılara yol açabilir. Yazla beraber diyet programları başlayabilir.

Satürn’ün Retro konumu anne ve baba ile ilgili sorunlara sebebiyet verebilir. Bu tip olaylar aile içinde problemlere ardından da kopuşlara da yol açabilir.

Ayrıca evlilik, ortaklık, rakip ve açık düşmanlıklarla olan ilişkilerde sorumluluklar, kısıtlama ve kısıtlanma problemleri artabilir. Bu dönemde bu tip ilişkilerde imza, taahhüt anında yaşanacak tereddütler imza çekincelerine yol açabilir. Başarısız olma korkusu kişilerin birbirini suçlamasıyla beraber yürünecek yolda geri adımlar attırabilir. Güç savaşları taraflara değişim ve dönüşümü yaşatacaktır. Şayet ikili ilişkilerde taraflar sorumluluklarını bilir ve işlerine odaklanırlarsa evlilik ve ortaklıklar uzun soluklu olabilir.

Kişilerin mahkeme ve davalar ile kendilerini çaresiz hissedeceği durumlar yaşanabilir. Plüton’un Retro konumu insanların enerjisini içine yönelteceğini gösterir. Hatta bu durumda kişinin kendisine zarar vereceği de düşünülebilir.

Başkalarından elde edilen kazançlarda, ortak, hisseli mallarda kontrollü azalma, kısıtlanma durumları gündeme gelebilir. Ani ve beklenmedik iyi ya da kötü maddi gelişimler oluşabilir.

Sekizinci ev doğum ve ölümü simgelediği için olumlu-olumsuz ani değişimler eskiyen şeyleri götürüp yerine yenilerini getirecektir. Değişim olumlu ise hemen adapte olunabilir fakat olumsuz ise değişime kapalı kişiler için adapte sorunları zorlamalara sebep olacaktır.

Dini otoriteler, öğretim görevlileri, hâkim, avukat, astrolog gibi meslek guruplarında beklenmedik olumlu ya da olumsuz yenilikler olabilir.

Bu dönemde duygulara yenik düşülmemeli, ani hareket ve vaatlerden kaçılmalıdır. Fazla vicdanın kişileri zarara uğratacağı unutulmamalıdır.

TÜRKİYE

Özellikle kadın ve çocuklara karşı sergilenen kötü davranışlar halkı iletişim ağları kanalıyla birlik ve beraberliğe yönlendirecektir.

Muhalefet partisinin hukuk ve adalet sistemi ile ilgili başlattığı eylemler bağnaz, sorumsuz, bağımlı ve fanatik kişilerin güç kullanmalarıyla karşı karşıya gelecektir.

Halk sağlığı, kamusal iş alanları ve memurlar için yeni ve köklü değişimlerin sinyalleri verilecek. Bu değişimler kısıtlama, sınırlandırma ve disiplin şartlarının ağırlaşması anlamına gelebilir.

Ülkenin dış politikası ya değişime uğrayacak ya da dış ülkelerle olan anlaşmalar tek tek bozulacak. Bu durum halkın hiç alışkın olmadığı değişimlere, değişimler de krizlere yol açabilir. Millet ve ülke olarak zarar görülebilir.

Ülkede dışlanmış olan kitlelerin yeniden hayat bulacağı durumlar da söz konusu olacaktır. Sanatçılar ve kadınların desteği, birliği ve dayatması sayesinde iktidar ve aşırı sağ partilerin hedeflerinde geleneksel ile sıra dışı olanlar arasında uyum yasaları ele alınabilir. Eski ile yeninin dengesine çalışılabilir.

Çocukların ölmediği, annelerin ve kadınların ağlamadığı, savaşların son bulduğu, barışın ve huzurun her şeyin üstünde tutulacağı günlerin bayram olması dileğiyle, sevgiler…

Aşkım GÜNEY ERYILDIZ

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.