Devam Edenler

Joseph K | Das Das

2017-2018 tiyatro sezonunu 16 Eylül günü Joseph K ile açtık. Sezona girerken çok da yerinde bir seçim olduğunu söylemeliyim. Mert Fırat, Didem Balçın, Onur Dilber ve Özgün Aydın’ın birlikte oynadıkları bu oyunda hiçbir suçu olmadığı halde tutuklanacağı bildirilen Joseph K’nın suçunun bile ne olduğunu bilmeden suçsuzluğunu ispatlama çabası anlatılmakta.

Oyuncuların her biri profesyonel, onları seyrederken kendinizi onların arasına bırakıyorsunuz. Mert Fırat’ın sahnede inanılmaz bir etkisi var seyirciye yayılan; sıcak, yakın.. Onur Dilber’i Seksenler’den tanırsınız ama sahne başka bir yer, bunu göz ardı etmemenizi tavsiye ederim. Sahneye çıktıklarında müthiş bir dünyanın içinde görüyorsunuz onları. Özgür Aydın’ı da geçtiğimiz günlerde basın gösterimine gittiğim Damat Takımı’nda izledim. Bu oyunla ilgili yorumlarımı biraz geç yazdığımı için filmden de bahsedebiliyorum. Didem Balçın da bu üç başarı erkeğe harika bir şekilde eşlik ediyor.

Das Das'ın tribün şeklindeki seyir sistemine uygun olarak oyun her açıdan seyredilebiliyor. Dekor son derece sade. Dekor ve kostüm sahne oyuncular sahne üzerindeyken değiştiriliyor. Aslında bunu pek sevmememe rağmen bu oyunda beni hiç rahatsız etmedi.

Das Das’a ait olan bu prodüksiyon, alternatif sahneleme tekniklerine güzel bir örnek. Konusu itibariyle biraz insanı biraz olsun endişelendiren bir hikâye bence çünkü kendinizi elinizde olmadan Joseph K’nın yerine koyuyorsunuz. Sizin başınıza böyle bir şey gelse ne yaparsınız? Üstelik bütün kapılar yüzünüze kapanırken..

100 yıl geçmesine rağmen Kafka’nın Dava’sı İngiliz yazar Tom Basden’in kara mizah yüklü uyarlamasıyla günümüze taşınıyor. Joseph K, mutlaka seyredilmesi gereken oyunlardan biri.. Es geçmeyin, derim.