Devam Edenler

“Hiç kimse kendine duyulan bir aşkı böylesine harcamamalıydı”

Demir | Tiyatro Martı

Güzin Özyağcılar ve kızı Zeynep Özyağcılar’ın karşılıklı oynadıkları ‘Demir’ adlı oyunu seyretmemem olası değildi. Güzin Özyağcılar ile birlikte çalışma olanağı yakalamış olan ben büyük bir keyifle koltuğuma yerleştim. Genelde oyunların konularını okumadan seyrettiğimi biliyorsun. Bu sefer aksi oldu, oyunu bilerek ve ilgim çekilmiş olarak gittim.

‘Demir’ kocasını öldürmüş bir kadın ve kızlarının hapishanede 15 yıl sonra buluşmaları ile ilgili olarak yazılmış. Demir aslında belki de parmaklıkları temsil ediyordur ama bana kalırsa aynı zamanda 15 yıl içinde kadın olmayı unutmuş giderek erkeksileşmiş bir kadını anlatıyor gibi geldi. Hatta belki şunu da diyebilirim, biz demirden değiliz; etten kemikteniz, insan o cinnet noktasına nasıl gelir/ getirilir, onu bir kere daha anlıyoruz bu oyunda. Güzin Özyağcılar öyle ekranda bildiğiniz gibi filân değil, çok daha öte.. Zeynep Özyağcılar ise hem yetenekli hem güzel. Çok başka bir birleşme olmuş sahnede. Şimdi çok keyifliydi diye yazacağım ama bir yandan Özlem ile seyrettiğimiz bu oyunda gözlerim birkaç sefer doldu, Özlem de benim gibi etkilendi yazacağım, korkarım boğazımıza düğümlenen o hüzünden zevk aldığımı zannedeceksin. Bir garip oldum, içim buruldu. 15 sene sonra çocuğunla ilk karşılaşman mı, hiçbir zaman oradan çıkamayacak olman mı, o çok sevdiğin kocanı bilerek ve isteyerek öldürmüş olman mı? İşte ben öyle bir tuhaflaştım oyunu seyrederken..

Anne kıza, Gözde Çetiner ve Burak Tanay gardiyanlar olarak başarılı bir şekilde eşlik ediyorlar. Belki oyunun kendisinden belki Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nden kaynaklanıyor, oyun biraz loş ışıkta oynanıyor. Dekor gösterişli değil ama son derece işlevsel, bütün sahneler aynı dekorun farklı yerlerinde oynanabiliyor. Kostümler duruma uygun. Süresi ne uzun ne de kısa. Bu çok yeni sahnelenmeye başlanan oyunu seyretmeni tavsiye ediyorum. Büyük ihtimalle sana da dokunacak, boğazını düğümleyecek ve salondan dışarı çıkıp gökyüzüne bakıp, oksijeni içine çektiğinde düğümlerini çözeceksin.

HandE Yöremen

Kategori: