Devam Edenler

7 KOCALI HÜRMÜZ

25 Ekim akşamı, Tim Show Center’da, 7 Kocalı Hürmüz’ün özel gösterimini seyrettim. Sadık Şendil’in bu ölümsüz eserini aynı zamanda yapımcılığını da üstlenen sevgili hocamız Müjdat Gezen sahneye koydu. 39 kişilik dev oyuncu kadrosuyla, 27 kişilik dans grubuyla 7 Kocalı Hürmüz için yeni bir dönem başladı.

Oyuncu kadrosunda kimler yok ki? Birce Akalay, İlker Ayrık, Ercan Bostanlıoğlu, Yonca Evcimik, Suzan Kardeş, Mehtap Ar, Ömür Arpacı ve daha pek çok oyuncunun rol aldığı bu oyun, bu sezonun öne çıkan yapımlarından biri olacak bence.

Birce Akalay, çok yerinde bir seçim olmuş. Güzel ve yetenekli bir kadın; hem oyunculuğuyla hem de sesiyle öne çıkıyor. Oyunun anlatıcısı Barış Taşkın’ın da MSM mezunu olduğunu öğrenince çok sevindim çünkü müzikalin en seyredilesi rollerinden biri. Oyunda daha pek çok MSM’li arkadaşım görev almış. Okulumuzla ve hocamızla ne kadar gurur duysak azdır.

Oyun 3,5 saat sürüyor. Bence çok uzun. Müjdat Hocamız anca bu kadar kısaltabildiklerini ifade etti ama gerçekten çok uzun. Oyun 20:30’da başlayınca 00:00’da kapanan metro ne yazık kı sıkıntı yaratıyor. Tim Show Center neredeyse şehir dışında.. Zaten pahalı gelen biletlerin üzerine bir de ulaşım yükünü bindirmeyi doğru bulmuyorum.

Müzikal, hızlı bir tempo içerisinde ilerliyor. Uzun sürse de eğlenceli bir yapım. Ancak değinmek istediğim bir konu var. Cast denilen bir olay varsa bazı seçimler çok yanlış yapılıyor bana göre. Başrol için neden Birce Akalay seçildi? Güzel ve yetenekli, kesinlikle çok doğru bir seçim. En önemlisi cast’a uygun. Onun yerine güzelliği ile öne çıkmayan bir oyuncu seçilebilir miydi? Hayır! Buraya kadar hiçbir sıkıntı yok. Peki, o zaman ne diye erkek oyuncu için aynı özen gösterilmiyor? İlker Ayrık, okul arkadaşım, onun yeteneğini ve bunca yıllık emeğini asla inkâr etmem ama İlker Ayrık, yakışıklılığıyla baş döndüren bir rol olan doktor için asla ve asla doğru isim değil. Doktor rolü yakışıklı olduğu kadar naif, hassas, anne kuzusu bir rol. Her oyuncu her rolü oynayabilir yeteneği ile ama her oyuncu her role uygun değildir. Ne yazık kı İlker Ayrık elbette ki çok iyi oynadığı bu doktoru eşcinsel bir hale çevirmiş. Onun naifliğini kapatacak bir yakışıklılık olmadığı için öne çıkan yumuşak hareketler olmuş. Tabii ki bu oyunun gişesi iyi olacak, temennim de budur ama sadece bir insanın popülerliği yanlış seçim yaptırmamalı.

Doktorun bu durumunu bir yana koyarsak Barış Taşkın’a, Ömür Arpacı’ya ve Cengiz Okuyucu’ya bayıldım. Hatta öyle ki onların sahnelerini bekledim oyun süresince..

Dekor artık pek çoğumuz için efsane bir isme dönüşeceğine adımız gibi emin olduğumuz Barış Dinçel’e ait. Döner sahne üzerine kurduğu dekor göz kamaştırıcı. Kostüm tasarımı da Leyla Gezen’e ve Bahar Korçan’a, koreografi ise Pınar Ataer’e ait. Müzikalde, Atilla Özdemiroğlu’nun ‘Yalnız Kullar (Tanrım)’ isimli eserinin haricinde Sadık Şendil’in vasiyeti üzerine İstanbul türkülerine de yer verilmiş.

Bu müzikali seyrederken başka yerlere de gittim kafamın içinde, kadın erkek ilişkileriyle ilgili olarak. Neler düşündüğümü açıkça paylaşmak istemiyorum ama çok eşliliğin erkeğe uygun olduğu inancından bir an önce vazgeçilmesini ümit ediyorum.

7 Kocalı Hürmüz’ün bu yeni dönemini kutluyorum. Ulaşımınızı hallettiğiniz müddetçe biletlerinizi bir an önce almanızı tavsiye ediyorum çünkü yer bulmakta güçlük çekebilirsiniz. Bir an önce yerinizi alın. İyi seyirler diliyorum.

 

İLGİLİ SAYFALAR  
  7 Kocalı Hürmüz hakkında
  Seanslar
   
Kategori: