Sona Erenler

Pazar günü yapacak daha keyifli bir şey bulamazdım sanırım. Akatlar Kültür Merkezi’nde protokolden oyunu seyrettim. Güzel bir salon ama amfi tiyatro biçimi sahne, biraz çıplak kalmış gibi geliyor bana. Kapalı ortamda amfi tiyatro durumu beni pek içine alamıyor.

 

Aziz Nesin’in yazdığı Haldun Dormen’in yönettiği en sevilen komedi klasiği ‘Hadi Öldürsene Canikom’un keyifli olduğunu bilerek oturdum ama oyun beklentimin çok üzerinde çıktı. Tabii ki bunda üç harika oyuncunun etkisi var. O kadar keyifle ve güzel bir enerjiyle oynuyorlar ki başka bir şey hissetmeniz zaten mümkün değil.

 

İki orta yaş üstü kadının acı yalnızlığının hikâyesi bu. Yalnızlık o kadar büyük bir dert ki haberlerde yalnız yaşayan kadınları öldürdüğünden bahsedilen, kendisini havagazı memuru olarak tanıtan bir katilden bile medet umarlar. Aslında iki kadının bu dramatik hikâyesinde ne tuhaftır ki kendinizi gülmekten alıkoyamıyorsunuz.

 

Çok sevdiğim Tiraje Başaran sayesinde bu oyundan haberim oldu. Bir dizi filmde birlikte çalışma fırsatına sahip olduğum sevgili Tiraje Başaran tiyatro sahnesinde müthiş. Dilek Türker, oyunun lokomotifi diyebilirim, benim bir söz söylememe ne hacet, ustalığını sergiliyor. Ayberk Attila ise aynı şekilde sahneye girdiği andan itibaren seyirciyi ele geçiriyor. Ben derim ki mutlaka seyret bu keyifli oyunu. Çok yakında oyun ile ilgili röportajımız da sitede yayınlanacak zaten.

 

Konusu

Aziz Nesin’in insan, sevgi ve paylaşım üzerine yazdığı en sevilen komedisi olan bu oyun; bir apartmanın zemin katında yalnız yaşayan iki dul ve yaşlı kadının trajikomik hikayesidir. Beraber yalnızlıklarını paylaşan bu iki kadından Siyen, ölmüş kocasının anıları, Diha ise sahte aşk mektupları ile avutur kendisini.

 

Gazete ve radyo haberleri, kendini havagazı memuru olarak tanıtan, evine girdiği yalnız kadınları öldüren bir erkekten bahseder. Havagazı memuru gelir ve hayatın sürprizleri, gerçekleri ortaya çıkar. 1970’lerde yazılmış bu eser Aziz Nesin’in kendisine özgü güçlü mizahı ile günümüz insanının yalnızlık ve sevgisizlik sorununa da gülerek ve düşünerek bakmamızı sağlıyor.

 

Yazan: Aziz Nesin

Yöneten: Haldun Dormen

Dekor: Osman Şengezer

Oyuncular: Dilek Türker, Ayberk Attila, Tiraje Başaran

Yardımcı Yönetmen: R. Onur Duru

Asistanlar: Caner Tör, Ayşegül Yalçıner

Işık Kumanda: Emir Tatlı

Ses Kumanda: Cemal Şafak

 

Giydirici: Rana Fatma Kuyucu

Kategori: