Sona Erenler

 

"Çevreyolu";  insanlar daima boş olduğunu düşünür, ama genelde o hep doludur. "Sakin" de her zaman uslu değildir zaten..

Çevreyolu Sakinleri | Tiyatro Kılçık

Tiyatro Kılçık yakın zaman önce yeni bir oyun çıkardı. Ben de tabii ki ilk oyuna önceden yapılmış plân sebebiyle katılamadığım için ikinci oyuna gittim. Akaretler Kültür Merkezi’nde oyunu seyrettim.

Kalabalık sayılabilecek bir kadrosu olan oyunda şahsen tanıdığım isimler var. Birgül Ulusoy benim hem aynı okulda okuduğum arkadaşım hem de beraber çalışma fırsatı bulduğum harika bir insan. Ayrıca o kadar iyi bir oyuncu ki sahneye çıktığı andan itibaren seyircisiyle arasında müthiş bir ilişki kuruyor. Gülden Güney’i de tanırım ve severim; dünya tatlısıdır. Onu en son Kiralık Aşk’ta izledik. Bu mini mini kız sahneye çıktığı anda seyirci sanki onu arasına alıyor. İnsanın yüzünde tebessüm yaratan insanlar vardır ya Gülden onlardan biri. Orçun Kaptan ile bir film sırasında çalışma imkânı bulmuştuk, onun da enerjisi ve seyirciyle olan bağı harika. Alpay Erdem’i gıyaben tanırdım, oyun gecesi tanıştık hatta hemen ertesi akşam tek kişilik gösterisine gittik. Onu da yazacağım.

Gelelim oyuna, Zeki Alasya – Metin Akpınar’ı bilirsiniz. Benim çocukluğumun güzel parçasıdır Devekuşu Kabare.. İşte Çevreyolu Sakinleri bu özlediğimiz tatta bir oyun olmuş. Günümüzün özellikle televizyon programlarıyla hayatımızda başka bir yer açan doğaçlama skeçlerinden yukarı Devekuşu Kabare’ye yakın bir oyun. Seyir süresince aynı zamanda seyirciyi de gözlemledim. Bol kahkahalı iki saat geçirdik. Günümüzün televizyon programlarını da hicveden bu oyun şayet bu tarzı seviyorsanız sizi son derece memnun edecektir.

Oyun yakın zamanda İstanbul’da iki oyun oynayacak, ardından turneye çıkacak.

ÇEVREYOLU SAKİNLERİ | TİYATRO KILÇIK

2 PERDE

"Çevreyolu";  insanlar daima boş olduğunu düşünür, ama genelde o hep doludur. "Sakin" de her zaman uslu değildir zaten..

Yoldan, kaldırımdan, otobüsten, plajdan, pazardan, çarşıdan kısacası adımlarınızın ziyaret ettiği her yerden aldık bu Sakinler'i, sadece biraz farklı baharatlar ekledik onlara.. Belki kimilerine çok tanıdık, kimilerine ise çok yabancı, ama kucak dolusu hissedeceğiniz gülümseme hep aynı...

Zaten bir çevre yoluna çıktığınızda kendinizi Edirne'de de bulabilirsiniz Yozgat'ta da. Yolun sizi nereye götüreceği hiç belli olmaz. Eğlenmeyi, macerayı ve gariplikleri seviyorsanız, siz de bir "çevre yolu sakinisiniz" artık. Öyleyse altınızda araba olmadan dansları, şarkıları ve absürd tipleriyle o yeşil tabeladan eğlenceli bir dünyaya seyahat etmeye hazır olun.

Çevreyolu Sakinleri, insanı ciddiyet ve formalitelerle dolu hayattan alıp götürüyor; yerine kaş çatmayı kahkahayla takas eden, yanaklarından kırmızı hayat fışkıran birini getiriyor. Kısacası, onlar bu oyunda hüzünlere tuz ruhu döküyor!

Yazan: Kılçık Yazı Ekibi

Yöneten: Cenk Tunalı

Reji Asistanı: Barış Balkır

Teknik: Selim Erdoğan

Müzik Direktörü: Çağlar Yılmazkul

Kostüm: Gizem Gürsel

Dekor: Funda Öner

Afiş Tasarım: Arda Çelik

 

Oyuncular

Orçun Kaptan, Gülden Güney, Bekir Çiçekdemir, Birgül Ulusoy, Ayçe Abana, Kıvanç Arslan, Alpay Erdem, Hale Gizem Aruta, Yavuzhan Doğan, Barış Balkır.

 

Daha fazlası için: Tiyatro Kılçık

 

 

Kategori: